Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data01/virt30108/domeenid/www.tehnopol.ee/innovpesadest/index.php:4) in /data01/virt30108/domeenid/www.tehnopol.ee/innovpesadest/wp-content/plugins/pixelyoursite/includes/class-pys.php on line 199
Berliin – INNOVATSIOONIPESADE IDEETALGUD Skip to content

Eesti innovatsioonipesade ideetalgud

Liitu ideekorjega ja vii oma toode maailma!

Registreeru kiirelt, et tutvustada oma lahendust just soovitud riigis.

Berliin

Eesti suursaadik Alar Streimann

Berliini saatkonna hoone on üks vanimaid Eesti Vabariigi saatkondi Moskva ja Helsingi kõrval, ehitatud ja renoveeritud arhitektuurse tervikuna. Samuti on see Berliinis säilinud saatkonnahoonetest üks vanimaid, mis sõja üle elas. Seetõttu on saatkonna välisfassaad ja mitmed siselahendused, eelkõige esinduskorrusel, muinsuskaitse all ja neid ümber ehitada ei saa. Saatkond asub kesklinnast ja käidavatest piirkondadest eemal ning siia satuvad ainult konsulaarkliendid või üritustele kutsutud isikud. Avalikkuse ligipääs saatkonnale on turvanõuete tõttu rangelt piiratud. Seega ei vasta Berliini saatkond võimaliku innovatsioonipesa tingimustele ei asukoha, ligipääsetavuse ega otstarbekuse seisukohalt.

Kuna Berliin on eelkõige poliitiline keskus ning mitte otseselt äri-, rahandus-, tehnoloogia-, ega muu keskus, võiks soovitud fookusele vastavalt kaaluda innovatsioonipesa rajamist ka mõnesse teise linna. Väärib märkimist, et Saksamaa on väga detsentraliseeritud riik, kus elu ja ettevõtlus toimub peamiselt ikka liidumaades. Berliin ärikeskusena esindab parimal juhul ainult ümbritsevat Brandenburgi liidumaad. Saatkonnad Berliinis korraldavadki üritusi eelkõige väljaspool Berliini, üle terve Saksamaa. Kui räägime ettevõtlusest ja ärist, tuleks kaaluda ka Hamburgi, Düsseldorfi, Münchenit ja Frankfurti, mis on kõik väljakujunenud ja rahvusvaheliselt tuntud teadus-, äri-, rahanduskeskused.

Asukohavalikul saab määravaks sihtgrupi valik. Kindlasti tuleks mõelda, milliseks kujuneb keskuse funktsioon, eesmärk ja sisu. Kellele see mõeldud on – turistile tänavalt, väikeettevõtjale provintsis või hoopis teadlasele või üliõpilasele? Kas see on midagi sarnast nagu näiteks suur klaasist Audi esitluskeskus Unter der Lindenil, kuhu inimesed astuvad sisse, muusika mängib, nad imetlevad tehnoloogia viimast sõna ja sammuvad jälle edasi või oleks see mingi kombinatsioon Eesti majast, kus saab muuhulgas süüa eesti toitu, pidada seminare, osta erinevaid kaupu jne? Kas seal on alaliselt keegi, kes seletab tulijatele Eesti lugu või on see ainult esitluste toimumise koht? 

Saksamaal ei piisa innovatsioonipesas digilahenduste esitlemisest, fookus peab olema kindlasti ka teistel valdkondadel. Sakslaste nõudlus digilahendustele tekib pigem alt üles, mitte ülalt alla nagu Eestis, sakslasi huvitavad digilahendused, mis toimivad äris ja tööstuses, kus oluline on B2B. Saksamaal on siiski peamine huvi kõrgtehnoloogiate ja teadussaavutuste vastu – olgu siis tööstuses, inseneriteaduses, energeetikasektoris (eriti rohetehnoloogiates), meditsiinivaldkonnas jms. Seega, innovatsioonipesa tegevusega sisustamine pikas perspektiivis tuleks konkreetsemalt välja mõelda ning teemasid ja fookust peaks olema võimalus ajas muuta. Edukas innovatsioonikeskus Saksamaal eeldaks ka suurt ja professionaalset projektimeeskonda nii Tallinnas kui ka kohapeal.

Partnerid

Kontakt

Kadi Villers

Innovatsioonipesade ideetalgute projekti- ja innovatsioonijuht